AKÇAY UYARDI, ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU İTİRAF ETTİ

111

14 Şubat 2014 tarihli TBMM Genel Kurul toplantısında hükümetin PKK’yla yürüttüğü çözüm sürecinde “Yarın KCK, PKK’dan hançeri yediğinizde dert yanacaksınız, “Ne istediler de vermedik?” diyeceksiniz.” uyarısında bulunmuştum. 14 Şubat 2014 tarihli konuşmasından ilgili bölüm şekildedir:

“ERKAN AKÇAY (Devamla) – Değerli arkadaşlar, üçüncü paralel yapıya geliyorum, KCK var, KCK. KCK, geleceğimizi ve yakın geleceğimizi tehdit eden en önemli paralel yapılanmadır. Bunu görmediğimizi mi zannediyorsunuz, yoksa siz görmüyor musunuz? Bunun baş sorumlusu Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarıdır. PKK-AKP iş birliğiyle, ta 2005’ten bu yana giden Oslo görüşmeleriyle -MİT’i de kullanarak- KCK yapılanmasıyla, ülkemizin bazı bölgelerinde bir paralel yapılanma oluşturuldu. Bu MİT, Hakan Fidan hadisesinde ve KCK operasyonlarından sonra Adalet Bakanı -o zaman Başbakan Yardımcısı- Sayın Bozdağ ne dedi? “Yahu, bu operasyonlar, bu konu, KCK içerisindeki bin MİT elemanını deşifre etti, bunlar, sırlarımız açığa çıktı.” dedi. Biz de üzüldük hakikaten fakat gördük ki değerli arkadaşlar, KCK’ya sızan MİT elemanları değil de, MİT’e sızan KCK elemanları söz konusu burada. Paralel yapı fevkalade tehlikeli. Şimdi KCK-PKK paralel yapısıyla el elesiniz. KCK’yi kim yönetiyor? Abdullah Öcalan ve bu İmralı’dan yönetiyor. KCK-PKK-AKP iş birliğiyle KCK paralel yapılanması oluşturuldu. Öcalan’ın KCK’yı İmralı’dan yönettiğini yargının tespit etmesinden korkuyorsunuz. Ankara Milletvekilimiz Sayın Adalet Bakanının bir soru önergesine verdiği cevap bunu doğruluyor. Çünkü, bu korkunuzda haklısınız; el elesiniz, kol kolasınız, beraber suç işliyorsunuz bu yollarda. Yarın KCK, PKK’dan hançeri yediğinizde dert yanacaksınız, “Ne istediler de vermedik?” diyeceksiniz.”

Bu uyarılarımın itirafı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmiştir. 28 Şubat 2015 tarihinde, Suudi Arabistan ziyareti öncesinde PKK’yı ima ederek, “Ne istendi de verilmedi” sözlerini kullanmıştır.

Aynı Erdoğan 12 Ağustos 2015 tarihli 8. Muhtarlar Buluşması’nda yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştır:

“Bundan sonra ne devletin, ne hükümetin vereceği bir taviz, atacağı bir adım yoktur. Çünkü yapılması gereken her şey yapılmıştır.”

Tavizkar politikaları teyit eden bu sözler baştan sona bir itirafnamedir.

Öte yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu da 14 Şubat 2014’te yaptığım konuşmada uyardığım noktaya gelmişti. Davutoğlu 1 Kasım 2014’te partisinin 23. İstişare ve Değerlendirme Toplantısında şu ifadeyi kullanmıştır:

“Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da insanlardan haraç toplamaya kalkanlar, mahkeme kurmaya kalkanlar bunlar da başka bir paralel yapılanmadır.”

İtiraf niteliğindeki bu açıklamalar AKP’nin devlet yönetme bilincinin olmadığını göstermektedir. AKP hiçbir zaman tek başına iktidar olmamıştır. AKP iktidarı paralel yapılar, cemaatler, tarikatlar koalisyonu olmuştur. Gülen cemaatine hırsızlıklar, rüşvet ve yolsuzluklar ortaya çıkınca “paralel!… paralel!…” diye bağırmaya başladılar. Ancak Doğu ve Güneydoğu’daki KCK paralel devlet yapılanmasını görmezden gelmişlerdir. Hatta bu paralel yapıyı Oslo’da AKP’nin kendisi kurmuştur. Ülkeyi kurum ve kurallarıyla yönetemeyen AKP son günlerini yaşamaktadır. Erdoğan’ın ve Davutoğlu’nun tarihi itirafları kendisini ve partisini tarihin kara sayfalarına gömecektir.

ERKAN AKÇAY
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ
MANİSA MİLLETVEKİLİ

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>