AKÇAY’IN BASKISI SONUÇ VERDİ: SOMALI ESNAFIN BORÇLARI ERTELENİYOR

11921622_1027048340668737_1376062842418542978_n

Somalı esnafın borçlarının ertelenmesine ilişkin basın açıklaması yapan MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY “Soma esnafının borçlarının ertelenmesi için yaptığımız çalışmaların olumlu sonuçlanması sevindiricidir. Ancak Soma’da yaraların sarılması için bu borç ertelemeleri de yeterli olmayacaktır.” dedi.

Bakanlar Kurulunun Somalı esnaf ve sanatkarların borçlarının faizsiz olarak ertelenmesine yönelik sürenin 1 yıl uzatılmasına ilişkin kararı 27 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, esnaf ve sanatkarların daha önce ertelenen kredi borçları, 13 Mayıs 2015′ten itibaren faizsiz olarak 1 yıl ertelenecek ve kredi itfa tablosu doğrultusunda, kalan taksitler de birer yıl ötelenecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, kararın sevindirici olduğunu ancak Soma’da yaraların sarılması için daha yapılması gerekenler olduğunu söyledi. 13 Mayıs 2014’te meydana gelen maden faciası sonrasında hükümetin gerekli ve yeterli tedbirleri alamadığını belirten MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, “Soma’da ekonomik ve toplumsal yaşam durma noktasındadır. Bir taraftan faciada hayatını kaybeden madencilerimizin acısını yaşarken diğer taraftan Somalı esnaf ve sanatkârlarımız var olma mücadelesi sürdürmektedirler. Hükümetin geçtiğimiz yıl Somalı esnaf ve sanatkârların kredi borcunun ertelenmesi için almış olduğu karar da çare olmamıştır. Bakanlar Kurulunun bu kararı 2 Ağustos 2014 tarihli ve 29076 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Hükümetin Soma’da faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârların Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine bağlı bölge birliklerine ortak olan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesi gibi kararları ise geçici ve günlük çözüm seçenekleri olmaktan öteye gidememiştir.” dedi.

Soma’daki ekonomik ve toplumsal her sorunu meclis gündemine getirdiğini söyleyen MHP’li AKÇAY, esnaf ve sanatkarların borçlarının ertelenmesine ilişkin talep geldiği zaman da hiç vakit kaybetmeden çalışmaya başladığını söyledi. 10 Temmuz 2015 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ile ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Ali Babacan’a iki ayrı soru önergesi verdiğini belirten MHP’li AKÇAY, “Girişimlerimizin sonuç vermesi bizleri elbette ki mutlu etti. Bu karar Soma ve Kırkağaç’taki esnaf ve sanatlarımızın bir nebze de olsa nefes almasına fırsat verecektir.” dedi.

“Soma ekonomisinin sorunları bir bütün olarak değerlendirilmelidir”

MHP’li AKÇAY açıklamasında esnaf ve sanatkarların borçlarının ertelenmesine ilişkin kararın tek başına yeterli olmayacağına dikkat çekti. AKÇAY şöyle devam etti: “Bakanlar Kurulunun söz konusu kararı 2 Ağustos 2014 tarihli karardan daha etkili olabilmesi için Soma ekonomisinin sorunlarını bir bütün olarak değerlendirmek gerekmektedir. Ertelenen kredi borçlarının esnaf ve sanatkârların Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine bağlı bölge birliklerine ortak olan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredileriyle sınırlı olması Soma’da ticari yaşamı canlandıramamıştır. Bugün esnaf ve sanatkârlarımızın başka kamu bankaları ve özel bankalara da gerek bireysel gerekse de ticari kredileri bulunmaktadır. Ayrıca Soma’da yaşayan vatandaşlarımızın da benzer şekilde bireysel kredi borçları bulunmaktadır. Bütün bu borçları bir bütün olarak değerlendirip çözümü aramak lazımdır. Bu nedenle esnaf ve sanatkârlarımız ile birlikte Soma’da yaşayan her bir vatandaşımızın kamu bankaları ve özel bankalara olan bireysel kredi borçlarının da yapılandırılması veya ertelenmesi gerekmektedir.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>