Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY’ın 8 Eylül Manisa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluş Yıldönümü Vesilesiyle Yayınlamış Olduğu Mesaj

11990646_1031010723605832_6567556257560213919_n

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY’ın
8 Eylül Manisa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluş Yıldönümü
Vesilesiyle Yayınlamış Olduğu Mesaj
07.09.2015

Türk tarihi milletin birlik ve beraberlik içerisinde varlığının müdafaa ve muhafazası için büyük mücadelelere sahne olmuştur. Bundan tam 93 yıl önce bu mücadelenin bir büyük örneği daha verilmiş, Türk milleti bağımsızlığına, vatanının işgaline yönelik bir büyük tehdidi birlik ve beraberlik içerisinde karşılamıştır. Bu mücadele Yunan işgali altındaki topraklarımızın tek tek temizlenmesiyle nihayete ermiştir. Manisa’nın 8 Eylül’de kurtuluşu da Türk milletinin hürriyet ve beraberlik ülküsünün bir nişanesi olmuştur.

I. Dünya Savaşı’nda Manisa ve çevresi yaklaşık 1200 gün süreyle işgali, zulmü, vahşeti, direnişi ve nihayetinde zaferi yaşamıştır. Yunan askerinin İzmir’i işgalinden sonra Manisa’nın bu işgale gösterdiği tepki ve işgalin Manisa’ya yayılacağından duyulan endişe içerisinde Manisa ve çevresinde yerel direniş örgütlenmeleri başlamıştır. Bununla birlikte vatan hainleri ve Yunan dostları da Yunan işgaline karşı halkı oyalama ve Manisa’yı savunmasız bırakma girişimlerine de başlamıştır. 23 Mayıs 1919’da Manisa işgali sonrasında Yunan ordusu 500 kişiyi yakarak, 855 kişiyi de kurşunlayarak katledilmiş; 10.700 evi, 13 camiyi, 2449 dükkânı, 35 hanı, 7 hamamı, 1 çiftliği, 26 bağ evini,1740 köy evini yakmıştır. Bu kanlı işgal sonrasında Manisa’daki Müslüman halkın nüfusu 45 bin’den 15 bin’e düşmüştür.

Manisa’nın kurtuluşu Türk tarihinin en şanlı mücadelelerinden birisi olan Kurtuluş Savaşı’nın en parlak sayfalarından birisidir.

Manisa’nın kurtuluşu Türk milletinin üstündeki hüsran ve umutsuzluğu dağıtmıştır.

8 Eylül, teslimiyete prim vermeyen, Türk milletinin birlik ve beraberlik içerisinde ilelebet payidar olacağına inananların başarısıdır.

8 Eylül var olma ile yok olmanın makas değişiminde bir milletin şahlanışıdır.

8 Eylül, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk’ün şahsiyeti ve izzet-i nefis ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa, mahvolsun daha evladır.” sözleriyle ateşlenen milli şuur ateşinin en parlak anı’dır.

8 Eylül, Türk milletinin bağımsızlığını, birlik ve bütünlüğünü ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceğinin bir nişanesidir.

8 Eylül milli bilinç, milli kimlik ve Türk olma gururudur.

8 Eylül günü Manisa’nın kurtuluşu ve sonrasında Yunan ordusunun İzmir’den Ege Denize dökülmesi ile sonuçlanan Milli Mücadele’ye sebep olan şartlar bugün ekonomik bağımlılık, dış politikada teslimiyetçilik, bölücü terör, suni kimlik tartışmaları, yolsuzluk ve rüşvetle mimlenmiş bir iktidarın yozlaşması, toplumsal gerginlik ve ayrışma şeklinde yeniden vücut bulmaktadır.

Türk milleti bugün birlik ve beraberliğine karşı, 1000 yıllık kardeşliğine karşı en büyük tehditlerin birisiyle yüzleşmektedir. 13 yıldır iktidarda bulunanlar terör örgütüyle mücadeleden vazgeçmiş, önce müzakere sonra mütareke dönemine girmiştir. AKP yönetimi Milli Mücadele’nin bütün kazanımlarına karşı içeride ve dışarıdaki işbirlikçilerle birlikte hareket etmiştir. Adına açılım denen yıkım süreciyle bölücü terör örgütünün istek ve hedefleri doğrultusunda hükümet politikaları belirlenmiş, terör örgütünün güçlenmesine ve ülkemizi mayın tarlasına çevirmesine adeta göz yumulmuştur. Bu dönemde iktidar sahipleri bölücü zihniyetle birlikte Türk milletinin geleceğine yönelik tehditlerin icracıları olmuşlardır. Bu dönemde memleketimizin dört bir yanına şehit ateşleri düşmüştür; düşmeye de devam etmektedir.

Dün vatanın bütünlüğüne karşı düşmanlık besleyen dâhili ve harici düşmanların bugünkü mirasçılarının da akıbeti değişmeyecektir. Kim ne derse desin ve ne yaparsa yapsın; Türk milleti varlığına, vatanına, devletine yönelen tehditlere karşı dimdik ayakta olacaktır. Memleketin dâhilinde iktidarda olanların gaflet, delalet ve hıyanetine rağmen vatan bölünemeyecek, ezanlar dindirilemeyecek, bayrak indirilemeyecektir. Türk milletinin tarihi zaferlerle doludur; elbette bugünkü badireleri de atlatacaktır.

Bu düşüncelerle bu anlamlı günde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Türk milletinin birlik ve beraberliği, vatanın bağımsızlığı, ay yıldızlı al bayrağın dalgalanması için hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Onların aziz hatıraları Türk milletinin vicdanından hiçbir zaman silinmeyecek, yarınlarımızı aydınlatmaya devam edecektir.

Erkan AKÇAY
Milliyetçi Hareket Partisi
Manisa Milletvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>