“AKP NE DEDİYSE YALAN ÇIKTI” (15.09.2015-ORTADOĞU GAZETESİ)

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “7 Haziran seçimlerinden sonra artan terör saldırıları açılım ve çözüm süreçlerinde terör örgütüne yapılmayan operasyonları yeniden tartışmaya açmıştır. Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti yalanlar ve tavizler üzerine inşa etmiştir. Gerek cumhurbaşkanı, gerek başbakan gerekse de AKP’li milletvekillerinden gelen itiraflar bu durumu açıklar niteliktedir.”

MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY çözüm sürecinde valilerce izin verilmeyen askeri operasyonları Başbakan, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanının cevaplaması istemiyle verdiği 3 soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı. AKP hükümetlerinin terörle mücadeleden terörle müzakereye geçen bir anlayış içerisinde hareket ettiğine dikkat çeken MHP’li AKÇAY, “1 Ağustos 2009 tarihinde Polis Akademisindeki bir toplantıyla başlatılan ve adına “açılım” denen yıkım süreci 3 Ocak 2013 tarihinde Ahmet Türk ve dönemin BDP milletvekili Ayla Akat Ata’nın İmralı’ya giderek terörist elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşmesiyle resmen başlatılmıştır.” dedi.

MHP’li AKÇAY AKP’nin ve cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çözüm sürecini yalanlar ve tavizler üzerine inşa ettiğini belirtti. AKÇAY açıklamasına şöyle devam etti: “Adına demokratikleşme denen çözüm sürecinde Türkiye Cumhuriyetinde Türk bayrağı yakılmış, ‘Ne mutlu Türküm Diyene’ yazıları silinmiş, Atatürk büstleri yıkılmış, terörist heykeli dikilmiştir. Bu nasıl bir demokratikleşmedir ki, devletin bayrağı ve kurucu değerleri hedef alınmaktadır! Bu süreç yıkım sürecinden başka bir anlam taşımamaktadır. Yıkım süreci de her türlü yalan ve tavizle sürdürülmüştür. Hükümet, analar ağlamayacak, şehit haberleri gelmeyecek dedi, yalan çıktı. PKK silahları bırakacak, sınır dışına çıkacak dedi, yalan çıktı. PKK propagandası için sözde akil adamları memleketin dört bir yanına saldılar, terör bitecek dediler, yalan çıktı.”

AKP’nin PKK terör örgütüne karşı tavizkar bir politika izlediğini belirten AKÇAY açılım ve çözüm sürecinde PKK’nın yaptığı yığınakların artık AKP tarafından da itiraf edilir olduğuna dikkat çekti. AKÇAY açıklamasına şöyle devam etti: Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 Mart 2012’de ‘Bedeli ne olursa olsun bu meseleyi çözecek, son nefesimize kadar bu uğurda çalışmaya devam edeceğiz.’; 26 Şubat 2013’te ‘Baldıran zehri içmekse, biz o baldıran zehrini de içeriz’ dedi. Sonra da 6 Eylül 2015’te ‘Bunlar (PKK) çözüm sürecini silah stoklama süreci olarak değerlendirdi. Çok ciddi bir silah stoklaması yaptılar.’ dedi. AKP terör örgütü PKK yığınak yaparken gözlerini yummuş, olan biteni adeta görmezden gelmiştir. Nitekim bugün başbakan Davutoğlu 27 Ağustos’ta Türk milletinin beka mücadelesi verdiğini söylemiştir. Türkiye’yi beka sorunu altında bırakan süreç AKP’nin PKK ile sürdürdüğü müzakeredir. Bu sürecin en önemli aşamalarından birisi de askeri birliklerin terör örgütü PKK’ya operasyon yapmasına izin verilmemesidir”

Terör örgütüne yönelik operasyonlardaki azalmanın valilerin askeri birliklere operasyon izni vermemesinden kaynaklandığını belirten MHP’li AKÇAY, bu yetkinin kaynağı olarak da kamuoyunda 05.08.2013 tarihli 2013/5234 sayılı Bakanlar Kurulu kararı gösterildiğini söyledi. MHP’li AKÇAY’ın önergelerinde yer verdiği sorular şunlardır:

Bakanlar Kurulu’nun 05.08.2013 tarihli ve 2013/5234 sayılı kararının içeriği nedir? 1 Ağustos 2009 tarihi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerinden terör örgütü PKK’ya yönelik askeri operasyon yapmak için valiliklere gelen izin taleplerinin sayısı nedir? Bu taleplerin geliş tarihleri nedir? Bu talepler hangi valiliklere iletilmiştir? 1 Ağustos 2009 tarihi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerinden terör örgütü PKK’ya yönelik askeri operasyon yapmak için gelen izin taleplerinin kaç tanesi valilikler tarafından kabul edilmiştir? Kabul edilen taleplerin tarihleri nedir? Kabul edilen taleplere dair işlemlerin yapıldığı valilikler hangileridir?

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>