Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Sayın Erkan Akçay’ın “19 Eylül Gaziler Günü” Münasebetiyle Yapmış Oldukları Basın Açıklaması

1

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Sayın Erkan Akçay’ın “19 Eylül Gaziler Günü” Münasebetiyle Yapmış Oldukları Basın Açıklaması
18.09.2015

Türk milletinin hürriyet ve istiklal mücadelesinin en önemli aşamalarından birisi olan Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde, Mustafa Kemal ATATÜRK’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” unvanı verilmiştir. Günün önemine binaen 27 Haziran 2002 tarihinde kabul ettiğimiz bir kanun ile 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak anılmaktadır.

Gazilerimiz Türk Milletinin birlik ve beraberliğinin çimentosudur. Gazilerimiz hürriyet, istiklal, birlik ve beraberlik yolunda yüksek bir fedakârlıkla verilen mücadelelerin en büyük mirasıdır.

Türk Milletinin hürriyeti için ölüme yakın duranlar, zulme her çağda karşı çıkarak tarihe destanlar yazdırmışlardır.

Gazilerimiz vatanımızın her türlü tehdit ve tehlikeden uzak olması, milletimizin bağımsızlığı ve varlığının devamı uğruna her türlü sorumluluğu alarak bu unvana ulaşmışlardır.

Şehit ve gazilerimizin yüksek mücadele ülküsü hür ve bağımsız bir devleti, bir ve bütün milleti bizlere miras bırakmıştır. Bu miras Türk tarihinin çağlar aşan ‘vatan’ tahayyülünün bir yansımasıdır. İçerisinde bulunduğumuz şartlar gazilerimizin aziz hatırası olarak vatanımıza karşı her türlü tehdit ve tehlikenin arttığı bir dönemdir. Milletimiz etnik kimliklere bölünmek istenmektedir. Vatanımız özerk yönetimlerle parçalanmak istenmektedir.

Aziz gazilerimizin yüksek fedakârlık, haysiyet, erdem ve millet sevgisine her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Gazilerimizin mücadele ruhu ve azmi bugün Türk Milleti birliğini pekiştirip bütünlüğünü devam ettirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Türk Milletinin birliği ve vatanımızın varlığı için mücadele eden ve hayatta olan bütün gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Erkan AKÇAY
Milliyetçi Hareket Partisi
Manisa Milletvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>