MHP MANİSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AKÇAY: “ AKP’NİN ELİ HASTALARIN CEBİNDE”

5486acef2dfda-erkan-akcay

AKP’nisağlığı paralı hale getirdiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Cebine nüfus cüzdanını koyan herkes istediği hastaneye istediği zaman para ödemeden gidebilecek diye açıklama yapanlar bu gün hastalardan 13 farklı kalemde tahsilat yapmaktadır.” dedi.
Milliyetçi Hareket Partisi iktidarında koruyucu ve temel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olacağını ve sağlık hizmetlerinden ek ücret ve katılım payı alınmayacağını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ MHP iktidarında sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemeler emekliliklerine yansıtılacak, sözleşmeli- vekil gibi adlarla çalışan ebe ve hemşireler asli kadrolara geçirilecek vesağlık çalışanlarına yılda 90 gün fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı) hakkı verilecektir.” dedi.

Sağlık Bakanı özel hastane sahibi olursa muayene katılım payı da iki kat artar
AKP döneminde sağlığın paralı hale getirildiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, ” Cebine nüfus cüzdanını koyan herkes istediği hastaneye istediği zaman para ödemeden gidebilecek diyen Tayyip Erdoğan adeta Türk Milleti ile alay edercesine sağlık hizmetlerini her geçen gün daha da paralı hale getirmiştir. Nitekim 2008 yılında özel hastaneye giden vatandaştan SGK fiyatlarının yüzde 30’u kadar özel hastane ilave fark ücreti alınırken 2010 yılı Ocak ayında hastaların özel hastanelere vereceği katılım payı yüzde 90’a çıkarılmıştır. İstanbul Avcılar’da özel bir hastane sahibi olan Mehmet Müezzinoğlu Sağlık Bakanı olur olmaz ilk getirdiği kanun 6486 sayılı kanundur. 21/52013 tarih ve 6486 sayılı Kanun ile hastaların özel hastanelere vereceği muayene katlım ücreti yüzde 90’dan yüzde 200’e çıkarılmıştır. Dolayısıyla 2008 yılında SGK’nın belirlediği 100 liralık tedavi hizmeti için özel hastaneye 30 lira katılım payı ödeyen bir hasta bu gün 100 liralık tedavi hizmeti için özel hastaneye 200 lira katılım payı ödemektedir. ” dedi.
AKP döneminde hastalardan 13 farklı kalemde tahsilat yapılmaktadır
AKP döneminde hastalardan 13 farklı kalemde tahsilat yapıldığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ AKP’nin her fırsatta övünerek dile getirdiği “ücretsiz sağlık” söyleminin ne kadar boş olduğu her geçen gün daha da belirgin şekilde kendini göstermektedir. Tedavi için özel ya da kamu hastanesine giden vatandaşlarımız, muayene ücreti, reçete bedeli, reçete katılım payı, muadil ilaç ücreti, randevu hizmetleri gibi 13 farklı kaleme ekstradan ödeme yapmaktadır. Devlet hastanelerine gidenler 5 lira, özel ve üniversite hastanelerine gidenlerden 12 lira muayene katılım payı alınmaktadır. Çalışanlardan yüzde 10, emekliler yüzde 20 ilaç katılım payı alınmaktadır. Ayrıca her bir reçete için 3 kutuya kadar 3 lira, 3 kutuya ilave her bir kutu ilaç için 1 lira ilaç katılım payı alınmaktadır. Yüzde 10 oranında eşdeğer ilaç fiyat farkı alınmaktadır. AKP’den önce acil servislerden ücret alınmazken şimdi acil servislere yeşil alan uygulaması getirilerek devlet hastanelerinde 5, üniversite ve özel hastanelerde 12 lira katılım payı alınmaktadır. Muayenelerde uzman doktor farkı alınmaktadır. İlk basamak sağlık merkezlerinde muayeneler ücretsiz olmasına rağmen 10 gün içinde aynı branşta tekrar ilk basamak sağlık merkezlerine gidilirse 5 lira katılım payı alınmaktadır. Laboratuvar ve tetkikler için ve ameliyat malzemesi için fark alınmaktadır.” dedi.
MHP iktidarında koruyucu ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz olacak, sağlık hizmetlerinden ek ücret ve katılım payı alınmayacak
Milliyetçi Hareket Partisi iktidarında koruyucu ve temel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olacağını ve sağlık hizmetlerinden ek ücret ve katılım payı alınmayacağını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Sağlık konusu devletin temel görevlerinden biridir. Anayasamıza göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti sosyal bir hukuk devletidir. Sosyal devlette vatandaşlar sağlık hizmetlerine mümkün olduğunca ucuza ulaşmalıdır. MHP iktidarında; Koruyucu ve temel sağlık hizmetleri devlet tarafından ücretsiz olarak sunulacak ve sağlık hizmetlerinden ek ücret ve katılım payı alınmayacaktır. Sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemeler emekliliklerine yansıtılacaktır. Sözleşmeli, vekil gibi adlarla çalışan ebe ve hemşireler asli kadrolara geçirilecektir Sağlık çalışanlarına yılda 90 gün fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı) hakkı verilecektir.” dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>