24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE TBMM GENEL KURULUNDA YAPMIŞ OLDUĞUM KONUŞMA METNİ

12294870_881759218559123_6463419394636261235_n

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli milletvekilleri, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz. Yeni öğretim yılı bu vesileyle maalesef eğitim camiasının ve eğitimcilerin büyük temel sorunlarıyla birlikte başlamıştır. bu yeni dönemin de eğitimcilerimizin, öğretmenlerimizin ve eğitim kurumlarımızın temel sorunlarının ele alınacağı bir dönem olmasını diliyorum. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu konuda gereken bütün çalışmalarımızı yaptık, yapıyoruz ve bu konudaki bütün düzenlemelere de destek vereceğimizi ifade etmek istiyorum.

Buna ilişkin olarak yine, Türkiye Büyük Millet Meclisine de öğretmenlerimizin başta özlük ve sosyal hakları olmak üzere, temel sorunlarına ilişkin 5 kanun teklifimizi de Meclis Başkanlığına sunmuş bulunuyoruz. Gerek ek göstergeleri gerek tazminatlarının düzenlenmesine, onun dışında, nöbet tutan öğretmenlere nöbet ücretlerinin verilmesine ve diğer bazı önemli düzenlemelere ilişkin kanun tekliflerimizi de verdik.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü idrak ettiğimiz dün itibarıyla, maalesef Türkiye’mizin bazı illerinde öğretmenlerimize ve eğitimcilerimize yönelik üzücü ve hukuk dışı uygulamalar meydana gelmiştir. Bunlardan birincisi de Manisa’da bir liseye emniyet güçleri tarafından baskın yapılmak suretiyle, ders sırasında öğrencilerin gözü önünde öğretmenler tahkir edilerek gözaltına alınmışlardır ve bu, hem velileri hem öğrencileri âdeta bir baskı ve korkutma eylemine dönüşmüştür. Öğretmenlere, okulda ders sırasında, öğrencileri nezdinde yapılan bu girişimi hukuk dışı bulduğumu belirtiyor ve kınıyorum. Yine, dün Bursa’da Öğretmenler Günü kutlama programına TÜRK EĞİTİM-SEN mensuplarının alınmadığını öğrenmiş buluyoruz.

Ayrıca bir diğer önemli konu da, malumunuz bundan yaklaşık bir yıl evvel binlerce okul müdürü ve müdür yardımcıları, yapılan düzenlemelerle, ilgili görevlerinden alınmışlardı. Bunların önemli bir kısmı yargıda davalarını kazandılar. Fakat bu yargı kararları idare tarafından uygulanmamaktadır ve Hükûmetin de bu yargı kararlarının uygulanması konusunda gereken hassasiyeti göstermesini diliyoruz.

Yine, eğitimle alakalı olarak dile getirmek istediğim son bir husus da şudur: YÖK, pedagojik formasyon kadrolarını 15 binle sınırlamıştır. Bu son derece yetersiz bir sınırlamadır, sayıdır. Bu sayının artırılması da önümüzdeki dönem çalışmalarında dileğimizdir ve gayretimiz olacaktır.

Ayrıca, 25 Kasım vesilesiyle kadına şiddetin kınanması gerekir. Her zaman kınanması gereken bir durumdur ancak 25 Kasım vesilesiyle de kadınlara yapılan -bütün- her türlü şiddeti kınadığımı belirterek sözlerimi tamamlıyorum.

Teşekkür ederim.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>