YOLSUZLUK VE RÜŞVETLE MÜCADELE HAFTASININ SON GÜNÜNDE ÇAĞRIMIZDIR…

Erkan Akcay

Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele haftasının son gününde meclis genel kurulunda AKP’ye bir çağrıda bulundum. Konuşma metnim aşağıdadır:

“Bugün 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvetle mücadele haftasının da son gününe rastlamaktadır. İki yıl önce bugün suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet iddiasıyla dönemin Başbakanın ve oğlunun da şüpheli olarak bulunduğu yeni bir soruşturma dosyası açılmıştı. 25 Aralıkta İstanbul’daki operasyonda görev yapan 400 polis görevden alındı. Emniyette görev alacak polis kalmayınca dönemin İçişleri Bakanı kendi görevine son verdi. Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı, bir televizyon canlı yayınında aynen şunları söyledi: “Her şey Başbakanın talimatıyla yapıldı, bana istifa baskısı yapılmasını kabul etmiyorum, gerekirse Başbakan istifa etsin.” İki yıl sonra bugün hâlâ İranlı rüşvetçinin önüne yatanlar yattıkları yerden hâlâ kalkamadılar. İhalelere karıştırılan fesadın, rüşvetin, hayali ihracatın, kara paranın, altın kaçakçılığının, usulsüz imar düzenlemelerinin hesabı sorulamadı. Evlerdeki para kasaları, ayakkabı kutuları, sıfırlanamayan paralar, faizleriyle birlikte iade edildi. İki yıl önce, “Failler bir şey çıkmaz.” demişti. Gerçekten de bir şey çıkmadı. Olan bu ikisinin bakanlığına ve milletvekilliğine oldu. Rüşveti ve yolsuzluğu doğuran yapı, kurum ve kişiler hesapsız kitapsız varlığını devam ettiriyor.

Sonuç olarak, 17-25 Aralığa “kumpas ve darbe girişimi” diyenlere tekrar seslenmek istiyoruz. Eğer cesaretiniz ve ciğeriniz varsa, görüş ve düşüncelerinizin bu kadar arkasındaysanız ve samimiyseniz, sıfırlama konuşmaları yalansa ve aslında yapılmamışsa, ayakkabı kutuları o evlere sonradan yerleştirilmişse, bakan çocuklarının evlerindeki para kasaları ve içlerindeki paralar, bu yaşananlar kumpassa, darbeyse, montajsa araştırma komisyonu kurmaktan neden kaçınılıyor? Kumpas ve darbeyi öğrenmek aziz milletimizin hakkıdır.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>